Din lokala mediepartner

Digital annonsering

Digital annonsering är en av de viktigaste byggstenarna för en lyckad annonseringskampanj. Du vill synas där dina läsare befinner sig.
Stampen / Digital annonsering

Digital annonseringmed precision

Digital annonsering är ett verktyg med oöverträffbar precision. Annonsformaten boostar varandra och ökar effekten av din investering i marknadsföringsplanen. 
Om du vill maxa dina digitala annonsers räckvidd ett hett tips att använda dig av tidningsannonser. Våra strateger tar fram en lösning som både passar din budget och kanske till och med ser till  att du hittar en ny målgrupp åt ditt företag.

Tre exempel på träffsäker digital annnonsering

Syfte och målgrupp

Displayannonsering

Målgruppsstyrd marknadsföring med
grafisk formgivning som hemligt vapen
Med displayannonsering öppnas nya möjligheter för att nå ut och interagera med din målgrupp. Du väljer att synas där de befinner sig oavsett om de sitter med mobilen, laptopen på tåget, eller slösurfar på sin platta. En stor fördel med displayannonsering möjligheten att specificera din målgrupp med hög träffsäkerhet. Genom visuellt tilltalande annonser ökar chanserna för ett klick.
Displayannonsering i Göteborg till exempel är ett bra sätt sticka ut från mullret av konkurenters annonsering online.

Native Annonsering

En annons som designas och skrivs som en redaktionell artikel
Det framgår tydligt att din artikel är en annons. Texten och innehållet produceras av Stampens egna kommersiella redaktörer som i samråd med dig bestämmer utformningen av din artikel. Med en redaktionell ton ger du dina kunder ett rakt budskap och ökad kännedom om ditt varumärke. Native annonsering har en hög konverteringsgrad eftersom artiklarna är bra skrivna och syns i en trovärdig miljö.

Rörliga annonser

Rörelse skapar uppmärksamhet. Animering, film och bannerannonsering.
Rörliga annonser kan snabbt få ut information och uppmärksammas enklare än ren text.
Kan spelas upp innan nyhetsreportage eller i till exempel mitt i en youtube-video. 
När nyheter visas har de som tittar ökad fokus. Vilket i gengäld skapar ökade förutsättningar för att dina annons uppmärksammas.

Sociala medier

Annonsering i sociala medier, till exempel i Instagram, Tik ToK, Facebook, Snapchat m.m har visat sig skapa hög konvertering framförallt hos en yngre målgrupp. Unga personer befinner sig mer på nätet och de shoppar mer än gärna direkt via mobilen. Det bästa är att du kan specificera din målgrupp och enbart visa dina annonser för användare som är intresserade av dina produkter. För att dina digitala företagsannonser ska få bästa möjliga resultat optimeras de efterhand. Det ökar chanserna för bättre konvertering.

Genom sociala medier kan du även påminna potetiella kunder om din senaste kampanj via remarketing. Remarketing är ett sätt att påminna besökare om din webbshop eller din lokala butik i ett utvalt geografiskt område. Med all information 

SEM

Nå ut till potentiella kunder som redan är intresserade av särskilda produkter med hjälp av sökmotormarknadsföring. SEM är betaltjänster för annonsering på Google eller andra sökmotorer. Här ligger strategin i att hitta specifika nyckelord som eventuella kunder är intresserade av. Det gäller att vara noggrann vid val av sökord eller sökfraser. (En sökfras eller söksträng eller ett urval av ord som består av fler än två ord) Anledningen är att Google tar betalt per click för vald annons. Du vill, kort förklarat, driva relevant och köpstark trafik till din sajt för en så liten kostnad som möjligt. Vi utgår från vad du tycker vore bra sökord för dina annonser på Google. Efter ett tag utvärderar vi värdet och kostnaden för trafiken dina annonser skapat och optimerar dem ytterligare vid behov.

Kombinationen av digitala annonser i nyhetsmedier eller youtube (för att nämna två exempel), tidningsannonser och SEM (Vi använder oss av Google Ads) skapar en räckvidd få mediebyrårer kan matcha. 

Här hittar du din personliga medierådgivare

Medierådgivare
  • Alla
  • Göteborgs-posten (9)
  • Hallandsposten (9)
  • Mölndals-Posten (9)
  • Partille Tidning (9)
  • Hallands Nyheter (7)
  • Bohusläningen (6)
  • Alingsås Tidning (5)
  • alingsåskuriren (5)
  • ST-tidningen (5)
  • Nya Varbergsposten (4)
  • Strömstads Tidning (4)
  • Kungsbacka-Posten (3)
  • Lerums Tidning (3)
  • ttela (3)
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Åsa Malmer
Medierådgivare
0739-61 46 06
asa.malmer@stampen.com
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Kajsa Ekelund
Medierådgivare
0739-61 46 02
kajsa.ekelund@stampen.com
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Moa Lyberg
Medierådgivare
0737-08 16 24
moa.lyberg@gp.se
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Ann-Sofie Andersson
Medierådgivare
0705-62 43 19
ann-sofie.andersson@gp.se
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Marie Trollenvik
Medierådgivare
0734-24 55 23
Marie.trollenvik@gp.se
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
David Lindstrand
Medierådgivare
0734-40 82 12
david.lindstrand@gp.se
digital-strateggoteborgs-postenmolndals-postenpartille-tidning
Rebecka Berlin
Digital Strateg
0733-39 06 90
rebecka.berlin@stampen.com
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Albert Martin
Medierådgivare
0709-85 72 98
albert.martin@gp.se
goteborgs-postenmedieradgivaremolndals-postenpartille-tidning
Eva Sommerland
Medierådgivare
070-692 46 64
eva.sommerland@gp.se
digital-strateghallandsposten
Johanna Liljedahl
Digital strateg, föräldraledig
010-471 51 94
johanna.liljedahl@hallandsposten.se
digital-strateghallands-nyheterkungsbacka-posten
Mattias Degermo
Digital strateg
010-471 53 29
mattias.degermo@hn.se
alingsas-tidningalingsaskurirendigital-strateglerums-tidning
Johan Eriksson
Digital strateg
0704977596
johan.eriksson@stampen.com
bohuslaningendigital-strategkungalvs-postenst-tidningenstromstads-tidning
Frida Baldvinsdottir
Digital strateg
0702980137
frida.baldvinsdottir@stampen.com
lerums-tidningmedieradgivare
Nina Olsson
Medierådgivare
0701482366
nina.olsson@stampen.com
alingsas-tidningalingsaskurirenmedieradgivare
Trine Benjaminsson
Medierådgivare
0322-668307
trine.benjaminsson@alingsastidning.se
alingsas-tidningalingsaskurirenmedieradgivare
Toni Hjortheimer
Medierådgivare
0322-670024
toni.hjortheimer@alingsastidning.se
alingsas-tidningalingsaskurirenmedieradgivare
Lisa Malmström
Medierådgivare
0322-668308
lisa.malmstrom@alingsastidning.se
alingsas-tidningalingsaskurirenmedieradgivare
Gry Svensson
Medierådgivare
0322-668306
gry.svensson@alingsastidning.se
lerums-tidningmedieradgivare
Niclas Nicander
Medierådgivare
0708612194
niclas.nicander@lerumstidning.se
kungalvs-postenmedieradgivare
Therese Persson
Medierådgivare
0739614655
therese.persson@stampen.com
medieradgivarest-tidningen
Helena Broberg
Medierådgivare
0739614615
helena.broberg@sttidningen.se
medieradgivarest-tidningen
Fredrik Bergvall
Medierådgivare
0739614617
fredrik.bergvall@sttidningen.se
kungalvs-postenmedieradgivare
Catrinhe Fagergren
Medierådgivare
0739614605
catrinhe.fagergren@stampen.com
hallands-nyhetermedieradgivarenya-varbergsposten
Sophia Haddad Isaksson
Föräldraledig - Medierådgivare
010-471 53 28
sophia.haddadisaksson@hn.se
medieradgivarestromstads-tidning
Peter Datek
Medierådgivare
070-9954161
peter.datek@stnb.se
bohuslaningenmedieradgivare
Jessica Myrehag
Medierådgivare
070-8215851
jessica.myrehag@bohuslaningen.se
bohuslaningenmedieradgivare
Marina Olsson
Medierådgivare
072-0506903
marina.olsson@bohuslaningen.se
bohuslaningenmedieradgivare
Dag Tisell
Medierådgivare
070-6999165
dag.tisell@bohuslaningen.se
bohuslaningenkungalvs-postenmedieradgivarest-tidningenstromstads-tidning
Annelie Kölbel
Medierådgivare
073-1433874
annelie.kolbel@stampen.com
bohuslaningenkungalvs-postenmedieradgivarest-tidningenstromstads-tidning
Lena Karlsson
Medierådgivare och teamleader
070-6879166
lena.karlsson@stampen.com
hallands-nyhetermedieradgivarenya-varbergsposten
Marit Bengtsson
Medierådgivare
010-471 53 23
marit.bengtsson@hn.se
hallands-nyhetermedieradgivare
Ronnie Persson
Medierådgivare
010-471 52 21
ronnie.persson@hn.se
kungsbacka-postenmedieradgivare
Tobias Gathendahl
Medierådgivare
070 850 52 60
tobias.gathendahl@stampen.com
kungsbacka-postenmedieradgivare
Emma Skoglund
Medierådgivare
0704 97 75 95
emma.skoglund@stampen.com
hallands-nyhetermedieradgivare
Annika Almér
Medierådgivare
010-471 53 24
annika.almer@hn.se
hallands-nyhetermedieradgivarenya-varbergsposten
Annelie Gustavsson
Medierådgivare
010-471 53 50
annelie.gustavsson@hn.se
hallands-nyhetermedieradgivarenya-varbergsposten
Emma Askman
Medierådgivare
010-471 53 93
emma.askman@hn.se
hallandspostenmedieradgivare
Anna Lönnergård
Medierådgivare
010-471 50 78
anna.lonnergard@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Caroline Wennersten
Medierådgivare
010-471 51 37
caroline.wennersten@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Emil Henberg
Medierådgivare
010-471 50 57
emil.henberg@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Frida Karlsson
Medierådgivare
010-471 51 14
frida.karlsson@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Ia Lindberg
Medierådgivare
010-471 50 91
ia.lindberg@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Jonas Gustavsson
Medierådgivare
010-471 51 95
jonas.gustavsson@hallandsposten.se
hallandspostenmedieradgivare
Maria Thorén
Medierådgivare
010-471 50 83
maria.thoren@hallandsposten.se
medieradgivarettela
Emma Sundebäck
Medierådgivare
0767-72 21 61
emma.sundeback@ttela.se
medieradgivarettela
James Blomgren
Medierådgivare
0706-97 49 96
james.blomgren@ttela.se
medieradgivarettela
Emil Almroth
Medierådgivare
0708-12 87 60
emil.almroth@ttela.se
hallandspostenmedieradgivare
Thomas Ylander
Medierådgivare
010-471 50 82
thomas.ylander@hallandsposten.se
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram